Direct People - Jakub Rybář Direct People - Jakub Rybář

Jakub Rybář Innovation Designer

Baví mě skandinávský způsob designování, kdy se nevymýšlí věci pro uživatele, ale vždy s uživateli. A nejen s nimi, důležité slovo mají i zaměstnanci a partneři, zkrátka všichni, kteří mají s firmou či produktem co do činění. Protože nejlepší inovace vznikají díky diverzitě lidí, kteří se na vzniku spolupodílejí. A proto jsem i rád v Direct People, kde lidi pracují s lidmi a pro lidi.

Moje cesta do Direct People

Po střední průmyslové škole jsem studoval aplikovanou informatiku na VŠE, protože mě už odmala fascinovaly technologie, ale i vizuální design. Tam jsem se nadchl pro UX, a tak jsem si pro bakalářskou práci vybral redesign webu pro Miton. Po absolutoriu jsem se rozhodl ve studiu (interakčního) designu pokračovat, a to v Dánsku. Byla to životní zkušenost, kde jsem se naučil, že čím komplexněji problémovou situaci řešíte a pochopíte, tím více smysluplných příležitostí objevíte. Získané poznatky jsem si důkladně otestoval během stáže ve společnosti Concur a na projektu pro společnost Volvo, kdy jsem řešil využití času pasažérů autonomních aut.

První pracovní zkušenosti jsem sbíral v ČSOB jako tester aplikací. V Mitonu jsem téměř dva roky dělal product support pro hotelový rezervační systém. Následovala zkušenost v Bisnode jako UX designer, kde jsem zavedl HCD proces do produktového vývoje.

Nechtěl jsem ovšem pracovat jen na jedné věci a pro jednoho klienta, ale objevovat příležitosti v různých oborech. A tak jsem v Direct People, v jedné z mála firem na českém trhu, která dělá inovační práci skutečně poctivě a dobře.

Projekt, který mě bavil

V Bisnode jsem měl na starosti redesign stávajících produktů do komplexní aplikace, a to od samého začátku až do konce. Zažil jsem tam naprostou svobodu v designování produktu. Bavil jsem se s desítkami lidí, abych pochopil jejich potřeby a hodnoty a na základě této zkušenosti jsem navrhl produkt, který po postupném testování šel i do vývoje.

Pár slov o mně

Jak v osobním, tak pracovním životě se mi daří velmi rychle a správně vcítit se do situace a pochopit ji. Jsem rád, když jsou věci doladěné na 100 %, a tak v týmu často funguju jako dotahovač. Dokážu pracovat s velkou spoustou informací a ty následně syntetizovat.

Věci, které dělám, musí dávat smysl, mít hodnotu pro mne, můj život i mou práci. A tak cestuji, což je pro mě zdrojem obrovského poznání, a věnuji se bojovému umění Wing Chun kung fu, což je zase zdrojem sebepoznání.