Direct People - Philip Staehelin Direct People - Philip Staehelin

Philip Staehelin Innovation Evangelist

Vždycky jsem se považoval za podnikatele a inovátora, a to i když jsem zrovna pracoval pro korporace. Inovace jsou mým životním posláním. A tak jsem se přidal k Direct People, kteří důležitost inovací pro společnost vidí stejně. Těším se, že spolu budeme dělat velké věci.

Moje cesta do Direct People

Moje kariérní minulost je velmi pestrá. Zastával jsem řadu exekutivních pozic ve firmách jako CCS (FleetCor Group), A.T. Kearney, T-Mobile, Accenture a UniCredit, ale posledních několik let jsem zcela propadl start-upovému prostředí, design thinkingu a inovacím.

Ačkoli jsem svůj první start-up založil už během první internetové bubliny (a ne, nebyl jsem jedním z těch šťastlivců), moje skutečná vášeň pro inovace vznikla před deseti lety, kdy jsem pracoval pro T-Mobile. Přidal jsem se k nově vzniklému globálnímu inovačnímu týmu, kde jsme se snažili dostat inovativnost do DNA firmy. A jako součást našich snah edukovat management firmy jsme spolupracovali s IDEO v Londýně. A výsledkem toho bylo, že jsem se zamiloval (do design thinkingu).

Dalším milníkem byl rok 2014, kdy jsem se stal mentorem StartupYardu. Tolik mě to bavilo, že když jsem opustil pozici generálního ředitele v CCS, stal jsem se prvním tzv. executive in residence ve StartupYardu a nakonec jsem v něm koupil i podíl. Díky tomu jsem začal mít aktivní zájem na podpoře celého start-upového ekosystému v České republice a vlastně i ve střední Evropě. A i když jsem přijal roli managing partnera v poradenské společnosti Roland Berger, i nadále jsem se soustředil na inovace a vytvořil jsem z nich své zastřešující téma jak pro celou společnost, tak i pro své aktivity v oblasti marketingu a značky.

A teď jsem v Direct People a těším se, že společně posílíme pozitivní a konstruktivní vztah českých firem k inovacím. Ale prací pro StartupYard a Direct People to nekončí. Baví mě radit také nejrůznějším start-upům jako Gjirafa, Cryptelo a ClaimAir, patřím mezi tzv. angel investory, mentoruji v akceleračních programech u nás i v zahraničí a jsem členem správní rady v Transparency International (což považuji za svou občanskou povinnost).

Projekt, který mě bavil

Zažil jsem spousty inovačních projektů, ale nejvíc pyšný jsem na svůj vlastní projekt. Miliarda lidí na celém světě má neřešené problémy se zrakem a většina z nich nemá přístup k brýlím. A já měl (doufám) revoluční nápad, jak tento problém vyřešit. Spolu s jedním průmyslovým designerem jsem přišel s radikálním redesignem brýlí, které – jak věřím – budou tou nejlevnější variantou na trhu a zároveň vyřeší problém s distribucí v odlehlých částech světa. A nyní po třech letech intenzivních příprav jsme blízko uvedení produktu na trh.

Ano, já vím, je to neskutečná výzva, ale když se to podaří, dopad našich inovativních brýlí na životy lidí po celém světě bude fenomenální. Tak mi držte palce.

Pár slov o mně

Myslím, že mým největším nadáním je schopnost propojovat lidi a myšlenky, jsem rozený „matchmaker“ a „networker“. Často vidím hodnotu i tam, kde jiní nikoli :-) Jsem schopen syntetizovat poznatky z různých odvětví a od různých lidí spolu s různými zájmy a zkušenostmi a v nich nacházet cenné spojitosti a tak vytvářet nové nápady.

Mám českou ženu a dvě dospívající děti. V České republice žiju 25 let a jsem jí nesmírně vděčný za všechny příležitosti, které mi nabídla. Proto se jí to teď aspoň trochu snažím vracet zpět.